вівторок, 20 серпня 2024 р.

«Головне — що всередині. Вибирай тру, а не фейк»

В рамках погодженого плану співпраці Представництво ЮНІСЕФ в Україні з Урядом України ЮНІСЕФ, у партнерстві з Першою леді України Оленою Зеленською, Міністерством освіти і науки, Міністерством охорони здоров’я та за підтримки Посольства Швейцарської Конфедерації реалізується широкий спектр заходів для популяризації шкільної реформи харчування та здорової харчової поведінки серед дітей шкільного віку та їхніх батьків/опікунів.

Зокрема, виготовлено інформаційні відеоролики про важливість правильного харчування «Головне – що всередині. Вибирай тру, а не фейк», а саме:

Відеоролики:

«Їж те, що хочеться пошерити» (30 секунд).

«Їж те, що насправді драйвить» (30 секунд).

«Їж те, що робить тебе крашем» (30 секунд). Радіоролики:

«Їж те, що хочеться пошерити» ( 10 секунд).

«Їж те, що насправді драйвить» ( 10 секунд).

«Їж те, що робить тебе крашем» ( 10 секунд).

Відповідні відеоролики та висновок Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення про відповідність зазначених відеороликів критеріям соціальної реклами знаходяться за посиланням:





неділя, 11 серпня 2024 р.

Згідно зі статистикою:


13 людей постраждали від сексуальної експлуатації; 

8 – трудова експлуатація; 

7 – втягнення у жебрацтво; 

3 – втягнення осіб у злочинну діяльність;  

1 – продаж дитини,  

17 – використання у збройних конфліктах та 70 – інші види. 

Щоб не потрапити на гачок торгівців людьми, варто дотримуватись правил безпеки: 

▪️ будьте обачними — ніколи і нікому не передавайте документи, що посвідчують особу. Ваша ідентичність — це ваша головна цінність; 

▪️ вивчайте мову країни, де плануєте працювати. Базові знання допоможуть вам контролювати ситуацію; 

▪️ не діліться особистою інформацією в інтернеті. Пам'ятайте про кібербезпеку; 

▪️ перевіряйте умови праці перш ніж приймати будь-яку пропозицію роботи; 

▪️ завжди повідомляйте своїх близьких, родичів та партнерів про усі дані вашої поїздки: маршрут, країна, місце призначення, номер закордонного телефону, ПІП контактної особи, яка вас буде зустрічати, та інші дрібні та не менш важливі деталі вашої подорожі; 

▪️ придумайте з близькими кодове слово, яке ви будете застосовувати, якщо потрапите у небезпеку;  

▪️ майте при собі перелік телефонів посольств та консульських установ України за кордоном. 

Будьте обачні та обережні!



Як розпізнати небезпеку для дітей в Інтернеті та що робити батькам

   У межах інформаційної кампанії до Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми, який відзначається 30 липня, Мінсоцполітики за підтримки проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» SURGe підготовлено серію рекомендацій про те, як розпізнати потерпілих від торгівлі людьми та допомогти їм. 

   У цьому матеріалі – про те, що важливо знати батькам для безпеки їхніх дітей онлайн. Ми розкажемо про ознаки в поведінці дітей, які можуть викликати занепокоєння; поради, які батьки можуть дати своїм дітям, щоб вберегти їх від онлайн-зловмисників; а також наведемо базові рекомендації, як вчити дитину безпечної поведінки в інтернеті. 

   У 2021 році Кримінальний кодекс України було доповнено статтею 156-1 – домагання дитини для сексуальних цілей визнано кримінальним правопорушенням. 

   Зазвичай таке домагання здійснює дорослий. Проте не виключено, що він чи вона можуть використати інших дітей, як незнайомих особисто з потенційними потерпілими, так і їхніх друзів. 

   Наприклад, зловмисники можуть дружити з дитиною протягом місяців і навіть років, щоб перестати сприйматися як незнайомці та завоювати довіру. Причому це може бути спілкування як під власним ім’ям, так і створення фальшивого профілю від імені ровесника дитини. Можуть погрожувати зашкодити собі або дитині та її родині, вдаватися до емоційного шантажу. 

   Тому батькам варто стежити за поведінкою дитини онлайн. Ознаками, які можуть викликати занепокоєння, є: 

   - дитина не хоче відповідати на запитання, з ким вона спілкується онлайн; 

   - виглядає розсіяною або засмученою, тихішою та сумнішою або навпаки, більш різкою, ніж зазвичай; 

   - постійно в телефоні, при появі батьків перемикає екрани; 

   - дитина отримує подарунки без приводу поштою або кур’єром; 

   - в лексиконі з’явилися слова з сексуальним підтекстом, які не відповідають віку та звичкам дитини. 

   Також батькам варто вчити дитину безпечної поведінки в інтернеті з того віку, коли вона навчилася ним користуватися. Зокрема: 

   - самим ознайомитися з платформами соціальних мереж і додатками, якими користуються їхні діти; 

   - обговорити питання онлайн-безпеки, анонімності, вікових обмежень (якщо батьки не повністю володіють такою інформацією, то існує низка тренінгів для дітей з цих питань, які можна разом переглянути та обговорити); 

   - обговорити тему завершення спілкування та блокування контактів, якщо дитина відчуває небезпеку; 

   - нагадувати дитині – якщо вона вважає, що зробила помилку, може звернутися до батьків в будь-який час та попросити про допомогу; 

   - обмежувати використання телефонів пізно вночі; 

   - створити сімейне «безпечне слово», яке означатиме приховане прохання про допомогу. 

   Поради, які батьки можуть дати своїм дітям перед школою, щоб вберегти їх від онлайн-зловмисників: 

   - не повідомляти в мережі свої особисті та контактні дані; 

   - не публікувати чи надсилати фото, якими не поділилися би з усіма в класі; 

   - стежити на налаштуваннями конфіденційності при заповнені онлайн форм; 

   - пам’ятати про ризики безкоштовних публічних мереж Wi-Fi (викрадення особистої інформації, вірусна атака, можливість стеження за пристроєм тощо). 

   Важливо: якщо ви виявили ситуацію, яка видається вам небезпечною для дитини, телефонуйте 102 або на Урядову консультаційну лінію з питань безпеки дітей в Інтернеті – 1545 (далі обрати цифру 3).




Торгівля людьми: Що робити, якщо ви стали свідком, і куди звертатися за допомогою?

  Негайно повідомте поліцію: Якщо ви стали свідком факту торгівлі людьми або маєте підозри про такий факт, негайно телефонуйте в місцевий номер екстреної допомоги або до поліції. Надайте всю доступну інформацію, яка може допомогти в затриманні зловмисника та сприяти розслідуванню. 

   Залишайтесь на безпечній відстані: Намагайтесь залишатися на безпечній відстані від злочинців та зберігайте особисту безпеку. Не підходьте близько до місця злочину чи потенційних підозрюваних. 

   Запам'ятовуйте деталі: Спробуйте запам'ятати якомога більше деталей про злочин, такі як зовнішність злочинців, будь-які ідентифікаційні ознаки, державні номери транспорту тощо. Ці деталі можуть бути цінними у розслідуванні. 

   Не втручайтесь безпосередньо: Уникайте безпосередньої конфронтації з злочинцями, так як це може бути небезпечним для вас і для постраждалої особи. Допоможіть поліції виконати свої обов'язки щодо захисту та розслідування. 

   Куди звертатися за допомогою? 

   Поліція: Першим кроком завжди повинно бути звернення в поліцію. Вони мають необхідний досвід і ресурси для розслідування та припинення торгівлі людьми. 

   Громадські організації: Існують громадські організації, які спеціалізуються на допомогу жертвам торгівлі людьми. Вони можуть надати правову та психологічну підтримку, а також допомогти в організації захисту та надання притулку. 

   Гарячі лінії: Багато країн мають спеціальні «гарячі» лінії, на які можна повідомити про підозру торгівлі людьми або отримати консультацію. 

   Контактні номери телефонів для звернень: 

   • Національної поліції України 102 або 0 800 500 202 (кол-центр поліції); 

   • Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей 15 47; 

   • Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 527 (безкоштовно з мобільного), 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарного), щодня з 8:00 до 20:00; 

   • Цілодобової консульської оперативної служби (у разі надзвичайних ситуацій за кордоном за участю громадян України), +38 (044) 238-16-57, +38 (044) 238-18-24, email: cons_or@mfa.gov.ua.; 

   • Департаменту боротьби зі злочинами, пов‘язаними з торгівлею людьми Національної поліції України - +38(0800) 500-202; 

   • Укрбюро Інтерполу - +38(044) 256-12-53; 

   • Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні, Київ, вул. Михайлівська, 8; e-mail: iomkievcomm@iom.int; 

   • Громадської спілки „А21 Україна” (+38 044 338 338 1, info.ua@A21.org, @A21UA) https://www.a21.org/content/ukraine/gr50zc; 

   • Громадської правозахисної організації „Ла Страда”, La Strada International (доступні консультації онлайн через месенджер фейсбук @lastradaukraine, Telegram: @NHL116123): 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).







понеділок, 5 серпня 2024 р.

Як розпізнати ознаки сексуальної та трудової експлуатації

   У межах інформаційної кампанії до Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми публікуємо серію рекомендацій про те, як розпізнати потерпілих від торгівлі людьми та допомогти їм. Зокрема, в попередньому матеріалі ми розповідали про поради для батьків для безпеки їхніх дітей онлайн. 

   У цій статті – про те, як розпізнати сексуальну й трудову експлуатацію. 

   Сексуальна експлуатація 

   Сексуальна експлуатація – це будь-яке зловживання або спроба зловживання позицією вразливості, нерівності або довіри з сексуальною метою. Зокрема, в обмін на гроші, товар, послуги чи будь-яку іншу винагороду, задля отримання соціальної чи політичної користі. 

   Така експлуатація не обмежується тільки проституцією: вона передбачає використання людини і в порнографії, стриптизі чи вебкамі. 

   Сексуальною експлуатацією є також вимога здійснювати дії сексуального характеру без усвідомленої згоди або згоди під тиском, наприклад, за право проживання. 

   Якщо від особи вимагають надавати або надсилати відео- або фотоматеріали сексуального характеру – це також експлуатація. 

   Трудова експлуатація 

   Трудова експлуатація – це будь-яка примусова праця, яку людина не може полишити за власним бажанням. Вона може включати шантаж, обман, примус, невиплату або неповну виплату заробітної плати та інше. 

   Ознакою трудової експлуатації є несправедливі умови праці: платня менша за мінімальну, відробіток уявних боргів, робота за житло і харчі. Але ключове те, що людина змушена працювати проти власної волі. 

   Формами торгівлі людьми (купівлі-продажу, обміну людини) є вербування, переховування, переміщення, передача, одержання людини. Саме останнє можна вважати початком використання її для незаконної мети, зокрема для трудової експлуатації. 

   Важливо! Якщо ви зіткнулися з сексуальною чи трудовою експлуатацією або маєте інформацію про потерпілих, для допомоги та отримання роз’яснень звертайтеся до поліції за телефоном 102 (112 в ЄС) або на урядову гарячу лінію 1547.